Neden? Ürünlerimiz Hikayemiz Sürdürülebilirlik Satış Noktalarımız Medyada Efeler
English Geri Dön

Aklınıza takılmasın

Bizlere sık sorulan soruları, size de kolaylık sağlayacağını düşünerek burada cevapladık. Süt ve süt ürünleri genelinde aklınıza takılan her konuda bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bizlere sık sorulan soruları, size de kolaylık sağlayacağını düşünerek burada cevapladık. Süt ve süt ürünleri genelinde aklınıza takılan her konuda bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Çiğ süt kaynatıldıktan sonra 7 ila 10 gün boyunca bozulmadan saklanabilir. Ancak şişenin üzerinde yazan tüketim talimatlarına uyulmalıdır.

2 L. Efeler Çiftliği Çiğ Sütü çelik bir tencerede orta ateşte ısıtın. Üzeri köpük köpük olunca tahta bir kaşıkla karıştırarak havalandırın. Havalandırma işlemi sonrasında 82 dereceye gelen sütün altını kapatın. Bu aşama ile sütü kaynatmadan pastörize etmiş olursunuz. Yoğurt mayalayacağınız cam, toprak ya da seramik bir kaba kaynayan sütü boşaltıp, ılımaya bırakın (ideali 45 derecenin altıdır). Küçük bir kasede, mayalama derecesine gelmiş ılık sütle iki yemek kaşığı evde bulundurduğunuz yoğurdu veya doğru oranda yoğurt mayasını karıştırdıktan sonra 10 dakika dinlendirin. Sonrasında, süte ekleyin ve tahta kaşık ile karıştırın. Mayalanan sütün sıcaklığını koruması için örtüyle kabın çevresini sarın. Dilerseniz bu işlemi önceden 40 dereceye ayarlanmış fırında üstü açık bir şekilde de yapabilirsiniz. Ortalama 6 saat sonrasında buzdolabına alın. Dilerseniz yapmış olduğunuz yoğurdu bir tülbent yardımı ile bir gece boyunca buzdolabında süzerek kese yoğurdu elde edebilirsiniz.

Çiğ süt tercihen çelik tencere içerisinde orta ateşte içerisine taşmasını engellemek için bir tahta kaşık ya da süt taşı koyularak kaynatılır.

Çiğ süt 72 derecede 15 saniye kadar pişirildiğinde pastörize olarak vücudumuza zararlı olabilecek mikroorganizmalardan arınmış olur. Bu nedenle evde güvenle süt tüketmek için bu derecenin biraz üzerinde tam kaynama noktasına gelmiş olan süt hemen ocaktan alınabilir. Yoğurt için kıvam elde etmek istiyorsanız altı kısık olacak şekilde sürekli karıştırarak ocakta 5 ila 10 dakika kadar daha kaynamasını sağlayabilirsiniz.

Eğer kaynatılmamışsa, çiğ süt kapağı kapalı şekilde buzdolabında 0 ila +4 derece arasında şişenin üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar saklanır. Eğer kaynatılmış ise buzdolabında 7 ila 10 gün muhafaza edilir.

Çiğ süt derin dondurucuda 3 ay saklanabilir. Efeler Çiftliği olarak sütümüzün tercihen taze olarak tüketilmesini tavsiye ederiz.

Çiğ süt buzdolabında (0 ila +4 derece arasında) üretim tarihinden itibaren 2 gün bekletilebilir. Şişenin üzerindeki son kullanma tarihini mutlaka dikkate alın.

1 L. süt için 1 yemek kaşığı yoğurt yeterli olacaktır.

Fırında sabit 45 derece sıcaklıkta 4-5 saat mayalama süresi ile yoğurdun mayalandığı kabın üstü açık olacak şekilde mayalama yapılabilir.

Geleneksel yoğurt mayaları nesilden nesile aktarılabilir. Bazı köylerde baharda Hıdırellez zamanında bitkilerin üzerinde biriken çiğ taneleri toplanarak maya yapılmaktadır. Ayrıca nohut, çam kozalağı, köy tipi tereyağı da yoğurt yapımında maya olarak kullanılabilir. 1 litre sütün mayalanması için 1 kaşık eski yoğurt yeterlidir. Daha sonra yapacağınız yoğurtları mayalamak için hazırlamış olduğunuz yoğurdu yaptığınız ilk gün içerisinden bir kısmını ayırıp derin dondurucuda 6 ay boyunca saklayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yağlı fırın kağıdına ince bir şekilde yayarak oda sıcaklığında kurumasını sağlayabilirsiniz. Marketlerde ve eczanelerde satılan probiyotik veya normal mayalardan da kullanabilirsiniz. Değişik lezzetler elde etmek için mayaları birbiri ile karıştırarak kullanabilirsiniz, ya da eczanede satılan probiyotik kapsüllerinden yoğurdunuza ilave edebilirsiniz.

Yoğurdunuzu yukarıda paylaştığımız tarife göre hazırladıktan sonra 2- 3 gün buzdolabınızda dinlendirip tülbent yardımı ile 4-5 saat süzdükten sonra süzme yoğurt elde edebilirsiniz.

Pastörizasyon gıda maddesi içindeki zararlı bakterileri ve bozulma etmenlerini yok etmek amacıyla uygulanan bir ısısal işlemdir. Değişik pastörizasyon uygulamaları olmakla birlikte, genellikle süte 12–40 saniye süre ile 72–85°C'lik ısı uygulaması yapılır. Ayrıca pastörize süt için standart bir yağ ayarlaması, daha rahat bir içim için homojenizasyon yapılarak süt yağının sütün içerisinde dağıtılması,sağlanır. Pastörize süt kaymak tutmaz. Çiğ süt ise ineğin memesinden sağıldığı gibi soğutularak hiçbir ısıl işleme tabi tutulmamaktadır ve sütün en saf halidir. Çiğ sütün güvenilir ve hijyenik kaynaktan geldiğinden emin olmak gerekir. Çiğ süt mutlaka kaynatıldıktan sonra tüketilmelidir.
Bizi Instagram‵dan takip edin

@efelerciftligi